Provozní doba eshopu: Po-PÁ 9:00-15:00, Zákaznická linka: +420 739 458 065

Historie designu polstrů

 

Historie designu polstrů je fascinujícím pohledem do vývoje nábytkového průmyslu a estetiky, která nám nejen poskytuje pohodlí, ale také zrcadlí širší kulturní a společenské změny. Od prvních náznaků polstrování v 17. a 18. století až po současnou dobu, historie designu polstrů odráží módní trendy, technologické pokroky a proměnlivost vkusu lidstva.

historie polstrování

 

Vývoj raných polstrů (17. a 18. století)

Rané období designu polstrů bylo charakterizováno náznaky luxusu a výjimečné pozornosti věnované pohodlí. V 17. a 18. století se nábytek s polstrováním začal objevovat v evropských domácnostech, představují první kroky k vytvoření elegantnějších a komfortnějších sedacích ploch. Tento vývoj byl podpořen nejen změnami v technikách výroby nábytku, ale také proměnou vkusu.

První polstrování bylo často vytvořeno z peří a vlny, které poskytovaly nejenom příjemnou sedací plochu, ale také dodávaly nábytku nádech elegance. V této době začaly vznikat ikonické kusy nábytku, jako jsou například hřebčická křesla a dvousedačky, které si získaly přízeň šlechty a aristokracie. Výroba těchto nábytkových kousků byla ruční práce, což dodávalo každému kusu jedinečnost a hodnotu.

Toto období nejenom vytvořilo základy pro design polstrování, ale také přineslo první experimenty s různými materiály a tvary, které měly později hluboký vliv na estetiku nábytku po celá staletí.

 

Průmyslová revoluce a nové trendy v 19. století - S nástupem průmyslové revoluce ve 19. století se změnil způsob, jakým byl vyráběn nábytek a 19.stoletípolstry. Masová produkce umožnila větší dostupnost polstrovaných kusů, čímž se polstrovaný nábytek stával více dostupný i pro běžné domácnosti. V této době začalo také experimentování s novými materiály, jako byla pružinová podpora a vyšší kvalita pěn.

 

Modernismus a experimentace 20. století - Modernistické hnutí ve 20. století přineslo revoluci v designu polstrů. Minimalismus, čisté linie a inovativní materiály se staly hlavním zaměřením. Návrháři, jako je Mies van der Rohe, představili ikonické kousky, které kombinovaly pohodlí s estetikou. V 60. letech se objevily nové trendy s odvážnými barvami a vzory, zatímco pozdější období bylo charakterizováno návratem k jednoduchosti a ekologickým materiálům.

 

Současnost - Spojení tradice a moderny - V současné době sledujeme zajímavé spojení tradičních postupů s moderními technologiemi. Ruční řemeslo zůstává ceněné, ale nové materiály a ergonomické inovace přidávají do současného designu polstrů nový rozměr. Udržitelnost a recyklace materiálů jsou také stále důležitějšími trendy, zrcadlícími rostoucí ekologické vědomí.


Historie designu polstrů nám připomíná, že pohodlí a estetika nejsou neslučitelné. Skrze módní trendy a společenské změny je viděti, jak se polstry staly symbolem vkusu a pohodlí v různých obdobích. Dnešní nábytkový design spojuje to nejlepší z minulosti s nejnovějšími inovacemi, slibující nám nejen pohodlí, ale i nekonečné možnosti pro estetické vyjádření v našich domovech.

interiérová lavice

 
 
Mohlo by Vás také zajímat: Eleganci polstrů tvoří detaily